Daily Schedule
Home > Walworth County Fair > Daily Schedule

Daily Schedule

of 0
of 1

WEDNESDAY, AUGUST 30

1 of 2
of 2

MARSHALS’ DAY & SENIOR CITIZENS DAY - 62 & Older - $8.00

NORTH AMERICAN MIDWAY ENTERTAINMENT
MOONLIGHT MADNESS WRISTBAND - 12 PM -11 PM - $27

8:00 am Open Judging – Farm Products – Horticulture Building

8:00 am Swine Barrows Show – Swine Barn

9:00 am Dog Obedience & Showmanship – Activity Center

9:00 am Garden & Fruit Crops – Jr Exhibit Building

9:00 am Jr Judging – Flowers – Jr Exhibit Building

9:00 am Open Judging – Antiques – Antiques Building

9:00 am Open Judging – Flowers – Horticulture Building

9:30 am Open Judging – Photography – Arts & Crafts Building

10:00 am Opening Ceremony – Honorary Marshals – Park Stage

10:00 am Cooking with Jonathan Mellor from Fiddlesticks Bistro – Learning Coop

11:00 am Beekeeping with Kristine Karlson – Learning Coop

12:00 pm Ann Stewart & the Banjo Buddies Dixieland Trio – Park Stage

12:00 pm Stamp’n Up with Laura Zaraza – Learning Coop

12:00 pm Open Judging – Food – North Hall

12:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

1:00 pm Styling your Yard with Jennifer Hanson owner of Terra Yard Creations – Learning Coop

1:00 pm Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

1:30 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

2:00 pm Cooking with Rushing Waters Fishery – Learning Coop

2:30 pm Woody’s Educational Wildlife Show - Kiddieland

3:00 pm Mike Schneider Band – Park Stage

3:00 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

3:00 pm Story Time with the Fairest of the Fair – Learning Coop

3:30 pm Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

4:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

4:00 pm Pelt Class – Small Animal Barn

5:00 pm Woody’s Educational Wildlife Show - Kiddieland

5:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

6:00 pm American Legion VFW Flag Ceremony – Grandstand

6:00 pm Walworth County Idol Semi Finals – Park Stage

6:00 pm Dave Watson, Chainsaw Artist – Kiddieland

6:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

6:30 pm Adult Dairy Showmanship – Activity Center

7:00 pm PROFESSIONAL BULLS-N-BARRELS- Grandstand

7:00 pm Woody’s Educational Wildlife Show - Kiddieland

7:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

8:00 pm Dave Watson, Chainsaw Artist – Kiddieland

8:00 pm Woody’s Barnyard Races - Kiddieland

THURSDAY, AUGUST 31

1 of 3
of 3

SENIOR CITIZENS DAY- 62 & Older - $8.00
NORTH AMERICAN MIDWAY ENTERTAINMENT
FAMILY DAY - 1 ticket per person, per ride - 12 PM – 10 PM

8:00 am Jr Judging – Beef – Activity Center

8:00 am Jr Judging – Sheep – Sheep Barn

9:00 am Jr Judging – Cavies – Small Animal Barn

9:00 am Open Judging – Arts & Crafts – Arts & Crafts Building

9:00 am Open Judging – Canned Goods – North Hall

9:00 am Open Judging – Knitting – North Hall

9:00 am Open Judging – Crocheting – North Hall

10:00 am Open Judging – Repurpose, Recycle, Reuse – North Hall

10:00 am From Bee Hive to your Kitchen by Kristine Karlson – Learning Coop

10:00 am - 4:00 pm Seeds of Hope - Push, Walk, and Ride Registration

11:00 pm Flower Gardens by Andrea Clemens from Lovelight Flowers – Learning Coop

11:00 pm Outstanding Senior, Vendor, Exhibitor, and Century Farm Awards – Park Stage

11:00 am ANTIQUE & STOCK TRACTOR PULL– Grandstand

12:00 pm Stamp’n Up with Laura Zaraza – Learning Coop

12:00 pm Jack Farina Big Band – Park Stage

12:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

1:00 pm Chainsaw Artist, Dave Watson – Kiddieland

1:00 pm Kid’s Pedal Tractor Pull Registration – MOVED- Carnival Area

1:00 pm Fairy Garden Demo by Pesche’s Garden Center – Learning Coop

1:30 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

2:00 pm Kid’s Pedal Tractor Pull – MOVED – Carnival Area

2:30 pm Woody’s Educational Wildlife Show - Kiddieland

2:00 pm Milk Chugging Contest- Kiddieland Stage

3:00 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

3:00 pm Story Time with the Fairest of the Fair – Learning Coop

3:30 pm Chainsaw Artist, Dave Watson – Kiddieland

4:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland Stage

4:30 pm Senior Idol – Park Stage

5:00 pm Woody’s Educational Wildlife Show – Kiddieland

5:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland

6:00 pm Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

6:00 pm Walworth County Idol Finals – Park Stage

6:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

7:00 pm BADGER STATE TRACTOR & TRUCK PULLS - Grandstand

7:00 pm Woody’s Educational Wildlife Show - Kiddieland

7:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

8:00 pm Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

8:00 pm Woody’s Barnyard Races - Kiddieland

FRIDAY, SEPTEMBER 1

1 of 3
of 3

SENIOR CITIZENS DAY - 62 & Older - $8.00

NORTH AMERICAN MIDWAY ENTERTAINMENT
RIDE SURVIVAL WRISTBAND - 12 PM -11 PM - $27

8:00 am Open Judging - Sheep – Sheep Barn

8:30 pm Jr Judging - Dairy Showmanship – Activity Center

8:30 am SMILES Open Horse Show – Horse Arena – All Day

9:00 am Open Judging – Clothing – North Hall

9:00 am Open Judging – Home Furnishings – North Hall

9:00 am Open Judging – Home Furnishings – Quilts – Wall Hangings – North Hall

10:00 am Draft Horse Halter Class – Draft Horse Arena

10:00 am Jr Judging - Dairy – Activity Center

10:00 am Making Cream Puffs with Lakeland Bakery – Learning Coop

10:00 am Meat Animal Sale – Wiswell Center

10:30 am Jr Judging - Rabbit Showmanship – Small Animal Barn

11:00 am Water Features in your Garden by Sean Gallaway – Learning Coop

11:00 am Adventures with Ma & Pa – Old World Artisan Village

12:00 pm The Magic of Jim Mitchell – Park Stage

12:00 pm Presentation by Wisconsin Farm Bureau Federation – Learning Coop

12:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

12:30 pm Dueling Pianos – Picnic Shelter

1:00 pm Dairy Auction/Miss “Q” Contest – Activity Center (Little Britches Contest to follow Supreme Champions)

1:00 pm Over-Wintering your Flowers with Pesche’s Garden Center – Learning Coop

1:00 pm Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

1:00 pm Kid's Pedal Tractor Pull Registration - MOVED - Carnival Area

1:30 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

2:00 pm The Magic of Jim Mitchel – Park Stage

2:30 pm Woody’s Educational Wildlife Show – Kiddieland

2:00 pm Pickle Eating Contest- Kiddieland Stage

2:00 pm Rabbits, Poultry, Goats Oh My! By 4-H Junior Leaders – Learning Coop

2:00 pm Kid's Pedal Tractor Pull - MOVED - Carnival Area

2:30 pm Dueling Pianos – Picnic Shelter

2:30 pm Jr Judging Non Rabbit Project – Small Animal Barn

3:00 pm Meat Sale of Champions – Wiswell Center

3:00 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

3:30 pm Dave Watson, Chainsaw Artist - Kiddieland

4:00 pm The Magic of Jim Mitchell – Park Stage

4:00 pm Jr Judging - Pet Class – Small Animal Barn

4:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

5:00 pm Woody’s Educational Wildlife Show – Kiddieland

5:00 pm Lake Geneva House of Music – Park Stage

5:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

6:00 pm Dave Watson, Chainsaw Artist – Kiddieland

6:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

7:00 pm Woody’s Educational Wildlife Show - Kiddieland

7:00 pm Rainbow Bridge – Park Stage

7:30 pm ALL STAR MONSTER TRUCKS – Grandstand

7:30 pm Nick’s Kid Show – Kiddieland Stage

8:00 pm Dave Watson, Chainsaw Artist – Kiddieland

8:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

SATURDAY, SEPTEMBER 2

1 of 4
of 4

NORTH AMERICAN MIDWAY ENTERTAINMENT - Open 12 PM - 11PM

8:00 am Jr Judging – Poultry – Poultry Barn

8:30 am Boots & Saddle Open & Speed Show – Horse Arena

8:30 am Jr Judging – Goats – Goat Barn

8:30 am Open Judging - Dairy – Activity Center

9:00 am Walenton’s Speed Show – Outside Horse Arena

9:00 am Jr Judging – Rabbit – Rabbit Barn

10:00 am The World of Soups with Kathleen Papcke – Learning Coop

10:00 am Cart/Hitch – Draft Horse Arena

11:00 am “Collecting Seeds for Next Year” with Heritage Flower Farm Mukwonago – Learning Coop

11:00 am Bubble Gum Blowing Contest – Kiddieland Stage

11:00 am Registration for Arm Wrestling Tournament – Wiswell Center

11:30 am Ukulele Drake – Picnic Shelter

11:30 am Struct Your Stuff Recipe Challenge – Farmers Market

12:00 pm Harness Races – Grandstand

12:00 pm Arm Wrestling Tournament – Wiswell Center

12:00 pm Stamp’n up with Laura Zaraza – Learning Coop

12:30 pm The Amazing Farm Boys – Park Stage

12:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

1:00 pm Dave Watson, Chainsaw Artist – Kiddieland

1:00 pm Rooster Crowing Contest - Kiddieland

1:00 pm Soil Health by Jim Stute – Learning Coop

1:30 pm Woody’s Barnyard Races - Kiddieland

2:00 pm Matthew Schroeder – Picnic Shelter

2:00 pm Blue Ribbon Art Auction – Arts & Crafts Building

2:30 pm Woody’s Educational Wildlife Show – Kiddieland

2:00 pm Cupcakes with 4-H Junior Leaders – Learning Coop

2:30 pm The Amazing Farm Boys – Park Stage

3:00 pm Story Time with the Fairest of the Fair – Learning Coop

3:00 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

3:30 pm Dave Watson, Chainsaw Artist – Kiddieland

4:00 pm Todd Donnelly – Picnic Shelter

4:00 pm Corn Easting Contest – Kiddieland Stage

4:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

4:00 pm Open Judging - Beef – Activity Center

5:00 pm Woody’s Educational Wildlife Show – Kiddieland

5:00 pm Walworth County Cloggers – Wiswell Center

5:00 pm Andrus and the Mariners – Park Stage

5:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

6:00 pm Chainsaw Artist, Dave Watson – Kiddieland

6:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

7:00 pm Woody’s Educational Wildlife Show – Kiddieland

7:30 pm MARTINA McBRIDE – Grandstand

7:30 pm Georgia Rea Family Band – Park Stage

7:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

8:00 pm Dave Watson, Chainsaw Artist – Kiddieland

8:00 pm Woody’s Barnyard Races - Kiddieland

SUNDAY, SEPTEMBER 3

1 of 5
of 5

NORTH AMERICAN MIDWAY ENTERTAINMENT - Open 12 PM - 11 PM

7:30 am Open Rabbit Show Registration – Tent near Small Animal Barn

8:30 am Linn Youth Benefit Horse Show – Horse Arena

9:00 am Walenton’s Speed Show – Outside Horse Arena

9:00 am Open Judging - Goats – Goat Barn

9:00 am Open Rabbit Show Judging – Tent near Small Animal Barn

9:00 am Master Showmanship – Wiswell Center

9:30 am Wool Fleece Contest – Sheep Barn

10:00 am Ecumenical Church Service – Park Stage

10:00 am “Winner, Winner, Chicken Dinner” How to Cut Up a Whole Chicken by John from Hometown Sausage & Lynn Lein from Yuppie Hill Farm –Learning Coop

10:00 am Hitch Class – Draft Horse Arena

10:30 am Chainsaw Artist, Dave Watson – Kiddieland

10:30 am Registration for Classic Car & Tractor Parade – Grandstand

11:00 am Stop and Smell the Roses by Doug Amon – Learning Coop

11:30 am Pastor Brad McClellan – Park Stage

11:30 am Chainsaw Artist, Dave Watson – Kiddieland

12:00 pm Classic Car & Tractor Parade (Draft Horse Parade to Follow) – Grandstand

12:00 pm Sheep Lead In – Wiswell Center

12:00 pm Fire Fly Glass Studio Demo – Learning Coop

12:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

1:00 pm Square Dancers – Picnic Shelter

1:00 pm DIY Studio in Elkhorn – Learning Coop

1:30 pm Potato Sack Races - Kiddieland

1:30 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

2:00 pm Dairy Futurity Show – Activity Center

2:30 pm Woody’s Educational Wildlife Show – Kiddieland

2:00 pm International Agriculture by 4-H Junior Leaders – Learning Coop

3:00 pm Woodcarving Auction to Benefit the Walworth County Fair Foundation – Park Stage

3:00 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

4:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

4:30 pm Pie Eating Contest – Kiddieland Stage

5:00 pm Woody’s Educational Wildlife Show - Kiddieland

5:00 pm 2017 Fairest of the Fair Finals – Park Stage

5:00 pm Bankers Night – Wiswell Center

5:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

6:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland


6:30 pm Jeannette King – Park Stage

7:00 pm Woody’s Educational Wildlife Show - Kiddieland

7:30 pm FOGHAT and BLUE ÖYSTER CULT – Grandstand

7:30 pm Eric Chesser – Park Stage

7:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

8:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

MONDAY, SEPTEMBER 4

1 of 6
of 6

NORTH AMERICAN MIDWAY ENTERTAINMENT
LAST BLAST WRISTBAND - 12 PM -8 PM - $25

8:30 am Open Labor Day Horse Show – Horse Arena

8:30 am Horse Pulling Contest – Grandstand

10:00 am Bale Throwing Contest – Activity Center

10:00 am “Taste of Mexico” Hosted by Super Mercado America – Learning Coop

11:00 am Drill Team – Draft Horse Arena

11:00 am Spirit of the Lakes & Country Gentleman – Park Stage

11:00 am Growing your Veggies by Master Gardener Dave Mroch – Learning Coop

11:00 am Mini Bale Toss – Kiddieland

11:30 am Fur & Feather Sale – Wiswell Center

12:00 pm Intro to Stained Glass with Carol Dientenberg – Learning Coop

12:30 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

1:00 pm Styling your Yard with Jennifer Hanson owner of Terra Yard Creations – Learning Coop

1:30 pm DEMOLITION DERBY – Grandstand

1:30 pm Glenn Davis Trio – Park Stage

1:30 pm Woody’s Barnyard Races– Kiddieland

2:00 pm Cream Puff Eating Contest – Kiddieland

2:30 pm Woody’s Educational Wildlife Show - Kiddieland

3:00 pm Story Time with the Fairest of the Fair – Learning Coop

3:00 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland Stage

4:00 pm DEMOLITION DERBY – Grandstand

4:00 pm Woody’s Barnyard Races – Kiddieland

4:30 pm 4 on the Floor – Park Stage

5:00 pm Woody’s Educational Wildlife Show - Kiddieland

5:00 pm Nick’s Kids Show – Kiddieland

6:00 pm Woody’s Barnyard Races - Kiddieland

6:30 pm DEMOLITION DERBY - Grandstand

Back to
Top
< Back
X